Bezpieczeństwo w internecie

Trend Micro Polska inauguruje polską edycję konkursu „What’s Your Story?” 2020

Konkurs na wideo i plakat oraz badanie obecności dzieci w Internecie, realizowane w ramach globalnego programu Internet Safety for Kids and Families (ISKF), to nasz wkład w edukację i ochronę dzieci w Internecie

W ramach globalnego programu Internet Safety for Kids and Families (ISKF), 12 października uruchomiliśmy pierwszą polską edycję konkursu online na wideo i plakat pt. „What’s Your Story?” 2020. Konkurs ma na celu umożliwienie dzieciom ze szkół podstawowych oddania głosu w globalnej dyskusji na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu, przy jednoczesnym zachęceniu ich do pozytywnego korzystania z mediów społecznościowych. Patronem konkursu jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Globalny program Trend Micro Internet Safety for Kids & Families — ISKF, od 2008 roku prowadzi na całym świecie działania, które mają na celu pomoc dzieciom, rodzinom i szkołom unikać zagrożeń w sieci i uczyć zasad odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych. Inicjatywa dotarła już do ponad 3 mln  rodziców, nauczycieli i młodych ludzi na całym świecie, promując odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z Internetu. Od roku program działa również w Polsce i w jego ramach udało nam się przeprowadzić badanie wśród rodziców dzieci w wieku 8-16 lat, a 12 października, w Dzień Bezpiecznego Komputera zainaugurowaliśmy konkurs online „What’s Your Story?”.

– Naszą misją od ponad 30 lat jest zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowej wymiany informacji na całym świecie, nie wyłączając dzieci. Dlatego nasz  konkurs „What’s Your Story?”, który realizujemy w ramach globalnej inicjatywy Trend Micro „Internet Safety for Kids & Families” skierowany jest właśnie do najmłodszych. Formuła konkursu ma zachęcać dzieci nie tylko do zgłębiania wiedzy na temat zasad związanych z tworzeniem filmów, wykorzystywaniem wizerunków i własności innych osób, ale także przybliżyć im dobre praktyki nt. bezpiecznego wykorzystywania Internetu – mówi Anna Falkowska z Trend Micro Polska.

Internet ma duży wpływ na to, jak żyjemy i postrzegamy świat, a pandemia pokazała nam, jak ogromną rolę odgrywa on w codziennym życiu. Każdy z nas korzysta jednak z Internetu w inny sposób oraz w innym celu. Szukamy tam informacji, rozrywki, kontaktu z całym światem, a także możliwości na rozwój pasji np. poprzez tworzenie filmików i ich publikację w serwisach społecznościowych. Jeśli dziecko chce rozwijać się w tym kierunku, pomóżmy mu robić to bezpiecznie. Niezmiennie powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu siebie i dzieci przed negatywnym wpływem Internetu oraz zagrożeniami, jakie się tam kryją.

– Prowadząc działania dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie mocno zwracamy uwagę na pozytywne zastosowanie sieci, jako skuteczną alternatywę dla niebezpiecznych zachowań. Młode osoby mają dostęp do wspaniałych narzędzi i w dużej mierze to od nas, dorosłych zależy, jak będą z nich korzystały. Nakierowanie na kreatywne wykorzystanie Internetu może stanowić dobrą metodę profilaktyki. Jednocześnie warto z dużą uważnością towarzyszyć dziecku i interesować się jego aktywnością w Internecie, by móc skutecznie reagować na potencjalne zagrożenia – dodał Maciej Kępka, ekspert Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

 Jaka jest Twoja historia?

Konkurs „What’s Your Story?” na najlepszy film lub plakat skierowany jest do szkół podstawowych w całej Polsce. Jego ideą jest zachęcenie dzieci do kreatywnego odpowiedzenia na pytanie, a tym samym skłonienie najmłodszych do refleksji nad bezpieczeństwem w sieci. W konkursie mogą wziąć udział uczestnicy indywidualni, grupy młodzieży i szkoły. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie plakatu lub krótkiego filmu odpowiadającego na pytania: „Jak wyglądałoby Twoje życie, gdyby Internet przestał dziś istnieć?”. Zgłoszenia  można przesyłać do 17 grudnia 2020.

Na uczestników, którzy po raz pierwszy będą przygotowywać takie prace i nie wiedzą, od czego zacząć czekają liczne materiały edukacyjne i wskazówki, które pomogą zamienić ich wspaniałe pomysły w niesamowity film lub plakat. Przygotowaną pracę należy zamieścić na stronie konkursu, a po jej opublikowaniu udostępniać społeczności do wyświetlania, komentowanie i lajkowania. Każdy uczestnik musi promować przesłany film lub plakat wśród przyjaciół, rodzin, kolegów z klasy i społeczności, ponieważ prace z najwyższą liczbą wyświetleń i lajków przejdą do finału, a Jurorzy zdecydują, które z nich zostaną nagrodzone.

Grono jurorów przyzna jedną główną nagrodę za najlepszą pracę edycji oraz dodatkowo nagrody w pięciu kategoriach. Wśród nagród znajdują się m.in. kamera sportowa, tablet graficzny i wyposażenie świetlicy o wartości 5000 złotych.

Więcej szczegółów o konkursie znajduje się na stronie: https://whatsyourstory.trendmicro.pl!

Dzieci jako użytkownicy Internetu

Poza konkursem „What’s Your Story?” w ramach programu ISKF w czerwcu br. przeprowadziliśmy również badania wśród rodziców dzieci w wieki 8-16 lat – 'Dzieci jako użytkownicy Internetu. Celem badania było pozyskanie wiedzy na temat wykorzystania przez dzieci Internetu, kwestii ich bezpieczeństwa w sieci oraz obaw rodziców związanych z tym medium masowego przekazu.

Stale rosnąca popularność „sieci” wśród dzieci nie jest tematem nowym. Jednak w obecnej, pandemicznej sytuacji nabiera ona nowego wymiaru. A to oznacza, że rodzice chcący zapewnić im bezpieczeństwo powinni mieć znacznie szerszą świadomość niż kiedyś nt. obecności dzieci w Internecie. Dotyczy to także rewizji dotychczasowych standardów kontroli rodzicielskiej, a także podniesienia czujności pod kątem prowadzonych przez dzieci aktywności w świecie online.

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami badania i bezpłatnego pobrania raportu na stronie LINK.

Wskazówki, narzędzia i porady ISKF dotyczące bezpieczeństwa w Internecie można znaleźć pod adresem: https://internetsafety.trendmicro.com.

Zachęcamy również do obejrzenie wideo z dobrymi praktykami jak uruchomić kontrolę rodzicielską na urządzeniu dziecka. LINK