Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu – który warto obchodzić przez cały rok

W czasie pandemii, dzieci zaczęły spędzać w Internecie nawet dwa razy więcej czasu niż dotychczas. Oczywiście było to w dużej mierze spowodowane zamknięciem szkół, koniecznością izolacji, brakiem możliwości podejmowania innych aktywności czy sposobów na rozrywkę. Sprawiło to jednak, że dzieci są teraz jeszcze bardziej narażone na internetowe zagrożenia, nawet w trakcie nauki online. 8 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu – z tej okazji, zachęcamy do zapoznania się z materiałami Cyber Academy, które pomogą zachować bezpieczeństwo w Internecie w każdym dniu w roku.

Internet oferuje ogrom możliwości użytkownikom w każdym wieku. Szczególnie można to zauważyć w czasach pandemii, w których bez dostępu do Internetu wiele rzeczy byłoby po prostu niemożliwych do zrealizowania. Łatwo jednak było jednocześnie zauważyć pojawiające się nowe zagrożenia w sieci czy chociażby elementy kompulsywnego korzystania z mediów internetowych. A że coraz młodsze dzieci potrafią już obsługiwać smartfony czy komputer, warto od samego początku uczyć ich odpowiednich, bezpiecznych zachowań w sieci.

Część rodziców wprost przyznała, że nie wiedzą do czego ma dostęp ich dziecko w Internecie. Wraz z wiekiem dziecka zmniejsza się odsetek rodziców, którzy przeglądają zawartość telefonu, komputera dziecka lub historie przeglądanych stron. Okazuje się więc, że dużym problemem może być sam brak dostępu do kompleksowej wiedzy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, zrozumiałej zarówno dla dzieci, jak i rodziców czy nauczycieli niezwiązanych na co dzień z tym tematem.

Trend Micro, aby wspierać rodziców i nauczycieli – a przez to i dzieci – stworzyło program edukacyjny Cyber Academy. Celem przedsięwzięcia jest ćwiczenie umiejętności cyfrowych, które pomogą poruszać się dzieciom w sieci w bezpieczny i odpowiedzialny sposób.

Zapotrzebowanie na tego typu edukację jest ogromne i nie powinno ono koncentrować się na wybranym dniu w ciągu roku – takim jak 8 lutego, kiedy przypada Dzień Bezpiecznego Internetu – ale wszystkich. Każde dziecko na świecie zasługuje na to, aby nauczyć się, jak korzystać z Internetu w bezpieczny, pozytywny i produktywny sposób. Dlatego chętnie dzielimy się naszą wiedzą w tych kwestiach – mówi Anna Falkowska, EE Marketing Manager w Trend Micro oraz wolontariuszka programu „Internet Safety for Kids & Families”.

Dlatego w ramach Cyber Academy Trend Micro przygotowaliśmy materiały edukacyjne poświęcone m.in. ustawieniom bezpieczeństwa. Jeden z odcinków wyjaśnia dzieciom, na co powinny uważać w Internecie i jak odpowiednio chronić swoje dane osobowe. Pozwala poznać 6 umiejętności dotyczących bezpieczeństwa, które warto stosować w codziennym korzystaniu sieci, aby zapobiec zagrożeniom. Całość programu porusza poszczególne aspekty bezpieczeństwa w sieci, takie jak zdrowe nawyki, ochrona prywatności, bezpieczne hasła czy uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Więcej szczegółów oraz materiałów dla rodziców, nauczycieli oraz dzieci można znaleźć w linku: https://www.trendmicro.com/internet-safety/pl/cyber-academy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.