Jednym z obszarów naszej działalności, z których jesteśmy najbardziej dumni, są badania tzw. ukrytej sieci (Deep Web) i gospodarki cyberprzestępczego podziemia.
Pod koniec 2012 roku nasz zespół ds. perspektywicznego badania zagrożeń zaczął regularnie publikować artykuły dotyczące tego tematu.
Do dziś w ciągu trzech lat opracowaliśmy ponad 10 raportów badawczych i materiałów uzupełniających dotyczących sieci Deep Web, tzw. kuloodpornego hostingu oraz gospodarki cyberprzestępczego podziemia w Rosji, Chinach, Brazylii, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Niemczech. W przypadku Rosji, Chin i Brazylii zaktualizowaliśmy wyniki badań, aby udokumentować zachodzące zmiany (zrobiliśmy to trzykrotnie dla Rosji i Chin oraz dwukrotnie dla Brazylii).
Nikt nie poświęcił tyle czasu i energii na zbadanie sieci Deep Web i cyberpodziemia gospodarczego, co nasz zespół. Nikt też nie zbadał tych obszarów tak dogłębnie.
Dziś publikujemy nowe, obszerne opracowanie, w którym szczegółowo opisujemy wyniki naszych badań i porównujemy gospodarki cyberprzestępcze na całym świecie. Ten pierwszy w historii materiał dotyczący cyberprzestępczości w sieci Deep Web („Cybercrime and the Deep Web”) został opracowany na podstawie danych pochodzących z wielu raportów. Przedstawiliśmy w nim ogólne porównanie gospodarek cyberpodziemia i ich ofert.
Przede wszystkim objaśniamy, jak działają i co oferują największe z takich gospodarek. Opisujemy charakter każdej z nich i pokazujemy, w jaki sposób odzwierciedla on cechy kultury, w której działają cyberprzestępcy. Pamiętajmy, że przestępczość jest zjawiskiem społecznym (choć lepiej pasowałoby tu słowo „antyspołecznym”), uwarunkowanym i zróżnicowanym kulturowo, co staraliśmy się udowodnić na licznych przykładach opisanych w artykule. Wyniki badań przedstawiliśmy również na interaktywnej, łatwej w obsłudze mapie.
W naszym najnowszym raporcie umieściliśmy też pierwszy tego rodzaju wykres porównujący dostępność różnych dóbr i usług oferowanych przez poszczególne gospodarki cyberprzestępczego podziemia.
Wszyscy, którzy zapoznają się z pozostałymi raportami Trend Micro dotyczącymi cyberpodziemia gospodarczego na świecie, szybko dojdą do wniosku, że słowa „podziemie” nie powinno się używać w liczbie pojedynczej. Strefa ta jest odzwierciedleniem świata ― całością złożoną z wielu krajów i kultur, z których każda jest inna i na swój sposób wyjątkowa.
Dzięki lekturze najnowszej publikacji Trend Micro czytelnik łatwo przekona się, że gospodarki cyberprzestępczego podziemia bardzo różnią się między sobą. Dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają interesować się tą tematyką, raport będzie dobrym wprowadzeniem; a wszyscy zaznajomieni z powyższym tematem mogą potraktować raport jako przypomnienie i materiał referencyjny, który przyda się w przyszłości przy okazji publikacji wyników kolejnych badań.
Autor: Michał Jarski, Regional Sales Director CEE, Trend Micro