Cyberprzestępcy regularnie zmieniają cele i sposoby ataków oraz formy działania. Zakrojone na szeroką skalę kampanie rozsyłania spamu w celu zarażenia komputerów oprogramowaniem ransomware ustąpiły ostatnio miejsca precyzyjniej ukierunkowanym atakom, w których ransomware służy jako narzędzie do zakłócania newralgicznych operacji biznesowych. Każda firma lub instytucja, której działalność jest uzależniona od systemów informatycznych o znaczeniu krytycznym, musi być przygotowana na nowe zagrożenia.
Archiwum miesiąca: sierpień 2018
Sztuczna inteligencja – przyjaciel i wróg bezpieczeństwa informatycznego
O sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym mówią dziś wszyscy. Chociaż łatwo jest traktować te dwie technologie wyłącznie w kategoriach modnych haseł, to mają one o wiele większe znaczenie. Zmieniają nie tylko branżę zabezpieczeń informatycznych, lecz również środowisko zagrożeń. Z wielu względów sztuczną inteligencję można nazwać polem cybernetycznego wyścigu zbrojeń. Przed nami trudny okres. Aby stawić czoła coraz bardziej zaawansowanym i skutecznym atakom, będziemy potrzebować najlepszych narzędzi sztucznej inteligencji.
Lekcja wychowawcza z Trend Micro, czyli edukujemy i chronimy uczniów
W zamierzchłych czasach podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, jakie wpajano dzieciom, było np. ostrożne przechodzenie przez ulicę („spójrz w lewo, spójrz w prawo”), pamiętanie drogi do domu i omijanie okolic, w których można się zgubić, ostrożność w kontaktach z nieznajomymi czy unikanie podwórkowych awantur, w których można było dostać po głowie zabawką. Dziś podstawowa umiejętność to bezpieczne korzystanie z sieci. Zadanie proste a zarazem skomplikowane: nauczyć dzieci i młodzież takiego korzystania z zasobów Internetu, by maksymalizować jego potencjał (np. edukacyjny) i zminimalizować ryzyka.