Lekcja wychowawcza z Trend Micro, czyli edukujemy i chronimy uczniów

W zamierzchłych czasach podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, jakie wpajano dzieciom, było np. ostrożne przechodzenie przez ulicę („spójrz w lewo, spójrz w prawo”), pamiętanie drogi do domu i omijanie okolic, w których można się zgubić, ostrożność w kontaktach z nieznajomymi czy unikanie podwórkowych awantur, w których można było dostać po głowie zabawką. Dziś podstawowa umiejętność to bezpieczne korzystanie z sieci. Zadanie proste a zarazem skomplikowane: nauczyć dzieci i młodzież takiego korzystania z zasobów Internetu, by maksymalizować jego potencjał (np. edukacyjny) i zminimalizować ryzyka.

W Trend Micro nie obawiamy się trudnych wyzwań, wiec podjęliśmy się i tego. Jako że nie ma lepszego miejsca na działania edukacyjne niż szkoła, pod koniec roku szkolnego spotkaliśmy się z uczniami Szkoły Podstawowej Nr 28 im Karola Miarki w Katowicach, by porozmawiać z nimi o bezpieczeństwie w sieci.

Spotkanie odbyło się w ramach naszej akcji „Jestem bezpieczny w Internecie”. Działo się wiele. Uczniowie wzięli udział w zajęciach, na których obejrzeli film o zagrożeniach w sieci. Zostały przeprowadzone spotkania z pedagogiem, psychologiem oraz lekcje wychowawcze na ten temat. Rozmawialiśmy o tym, jak ważne w sieci są dobre nawyki i rozsądne zachowanie oraz godne zaufania zabezpieczenia technologiczne, bez których po prostu nie sposób obecnie w pełni korzystać z zasobów Internetu. Uczniowie przygotowali też prezentację na temat zagrożeń w sieci. Wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie na plakat „Jestem bezpieczny w Internecie”.

Dodatkowo Trend Micro ufundował 200 licencji na pakiet oprogramowania TM Maximum Security – trafiło ono w ręce uczniów jako nagrody konkursowe w loteriach, jak i na szkolne komputery, które są teraz chronione przez najlepsze rozwiązania na rynku.

Naszym partnerem tej edukacyjnej inicjatywy oraz całej akcji jest firma Clico, autoryzowany dystrybutor nowoczesnych rozwiązań bezpieczeństwa (w tym oczywiście także produktów Trend Micro).

Spotkanie w katowickiej SP Nr 28 było dla nas niezwykłym doświadczeniem. Nieczęsto mamy okazję poznać opinie użytkowników z pierwszej ręki. Dodatkowo perspektywa najmłodszych użytkowników sieci jest wyjątkowa, bo pozwala nam lepiej przyjrzeć się temu, jak z sieci korzystają osoby, które wkrótce będą stanowić większość użytkowników Internetu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.