24 października 2018 roku to dla Trend Micro ważna rocznica – 30 lat tworzenia innowacji. W 1988 roku założyciele Trend Micro uruchomili firmę, której celem było zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowej komunikacji na całym świecie. Obecnie w coraz bardziej połączonym świecie ta idea jest wciąż aktualna.
Archiwum miesiąca: październik 2018
Dlaczego powinniśmy zachęcać producentów do tworzenia bezpiecznych rozwiązań Internetu rzeczy?
Internet rzeczy znacząco zmienia sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Na naszych oczach przedsiębiorstwa stają się bardziej elastyczne, wydajne i rentowne, natomiast klienci indywidualni korzystają z inteligentnych domów, samochodów podłączonych do sieci czy opasek monitorujących aktywność fizyczną. Wiąże się z tym jednak duży problem: otóż wiele elementów tej nowej infrastruktury jest narażonych na ataki i nadużycia. Ich zabezpieczenie wymaga wielowarstwowych działań na dużą skalę z udziałem wszystkich podmiotów korzystających ze środowiska Internetu rzeczy. Działania te należy zacząć już podczas wytwarzania produktów.
Ataki typu BEC to dla hakerów bardzo lukratywny interes. Dlaczego tak trudno jest im zapobiegać?
Przez lata jednym z najskuteczniejszych sposobów osiągania zysków były dla hakerów ataki ransomware, które polegają na zablokowaniu użytkownikowi dostępu do plików i danych przy użyciu szyfrowania, a następnie sprzedaniu mu klucza deszyfrującego w zamian za niemożliwy do wyśledzenia okup w walucie bitcoin. Ostatnio – zwłaszcza w sektorze korporacyjnym – coraz popularniejszy staje się jednak inny dochodowy rodzaj ataków. Wykorzystanie fałszywych biznesowych wiadomości e-mail (ang. Business Email Compromise – BEC) otwiera przed cyberprzestępcami szerokie możliwości czerpania nielegalnych zysków, a duże zaawansowanie i natężenie tego rodzaju ataków sprawia, że bardzo trudno jest się przed nimi bronić.