Każdego dnia udostępniamy w Internecie różne dane osobowe. Często okazuje się, że ujawniamy znacznie więcej, niż chcemy. Co istotne może mieć to wpływ zarówno na nasze prywatne życie, jak i zawodowe, ponieważ dane osobowe w cyfrowej rzeczywistości są dla cyberprzestępców niezwykle cenną informacją. Warto więc budować świadomość nt. zagrożeń i przeciwdziałania im w tym zakresie. Przypominać ma o tym Międzynarodowy Dzień Ochrony Danych Osobowych, który ma na celu wzmocnienie pozycji użytkowników indywidualnych i edukowanie firm w zakresie poszanowania prywatności, ochrony danych i budowania zaufania. To również odpowiedni moment aby zadbać o skuteczne zapobieganie możliwym naruszeniom.
Archiwum miesiąca: styczeń 2021
Cyberprzestępcy zamieniają zdalne biuro w nowe przestępcze HUBy
W ramach swych kampanii przestępcy wykorzystają zainstalowane oprogramowanie, albo niezałatane luki w zabezpieczeniach, przeskakując z jednego zdalnego pracownika do innego, dopóki nie znajdą odpowiedniego celu.
Chyba wszyscy czujemy ulgę, że pełen nieprzewidzianych zwrotów akcji 2020 r. dobiegł końca. Z drugiej strony nadchodzący rok stawia przed nami wiele niewiadomych i wyzwań, na które trudno się przygotować. Są jednak działania, które warto podjąć już teraz, by w 2021 r. spać spokojniej. Z myślą o firmach i instytucjach, które stoją przed koniecznością dostosowania się do nowej cyber-rzeczywistości, firma Trend Micro opracowała raport, który pozwoli im się do tego odpowiednio przygotować.
Indeks ryzyka cybernetycznego (CRI). XDR, jako główny aspekt bezpieczeństwa cybernetycznego w 2021 r.
Autor: Joanna Dąbrowska, Sales Engineer w Trend Micro
Wskaźnik CRI (ang. Cyber Risk Index – CRI) jest miarą stanu bezpieczeństwa organizacji wyliczaną, jako różnica pomiędzy gotowością organizacji na odpieranie ataków a prawdopodobieństwem wystąpienia zagrożeń. Ostatnia ewaluacja obrazująca obecny poziom ryzyka w organizacjach obejmuje regiony Europy oraz Azji i Pacyfiku. Ta wiedza daje nam możliwość udoskonalenia strategii bezpieczeństwa i zaplanowania skuteczniejszych zabezpieczeń cybernetycznych. Najistotniejszym elementem tak wprowadzanych zmian w mechanizmach i procedurach bezpieczeństwa będzie poprawa wykrywalności zagrożeń i możliwość natychmiastowej reakcji na nie w całej organizacji (XDR – Cross platform Detection and Response).
Wskazówki, jak radzić sobie z prześladowaniem w sieci
Bezpieczeństwo w Internecie: najważniejsze wskazówki
Wirus COVID-19 wywołał wielką zmianę, która spowodowała, że wiele osób przeniosło swoje życie do internetowych przestrzeni społecznościowych. Chociaż Internet ma wiele zalet, zawsze istnieje ryzyko związane z nękaniem i nieżyczliwością. Bycie miłym i uprzejmym dla innych zawsze było najważniejsze, ale teraz nabiera szczególnego znaczenia.
Sztuczna inteligencja w rękach cyberprzestępców
Cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do przeprowadzania zaawansowanych cyberataków i wymyślania nowych rodzajów złośliwych operacji. Już dziś ta zaawansowana technologia z powodzeniem służy im do ataków Deepfake, odgadywania haseł, hakowania czy podszywania się pod ludzi na platformach społecznościowych. Przewidywania są niepokojące i wskazują, że w przyszłości przestępcy będą wykorzystywać sztuczną inteligencję w celu zwiększenia zakresu i skali swoich ataków oraz unikania ich wykrycia.