Trend Micro Cloud One™

Bezpieczna podróż do chmury

Autor: Joanna Dąbrowska, Sales Engineer w Trend Micro

W obecnych czasach zdobycie przewagi konkurencyjnej wymaga wykorzystania narzędzi, które pozwolą na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań szybko, sprawnie, w następstwie zmieniających się potrzeb klientów. Czasami przewaga wynikająca z umiejętności kreowania nowych modeli biznesowych, pozwala wskazać klientowi nowe możliwości korzystania z danego produktu czy usługi, co do których do tej pory nie zgłaszał potrzeb. Środowiskiem, które umożliwia taki rozwój, jest chmura, mająca znacznie mniej ograniczeń i oferująca dużo więcej narzędzi niż lokalne środowisko IT firmy. Jednakże, tak jak każde środowisko IT, również to nie jest pozbawione ryzyka. Cyberprzestępcy nie śpią i starają się wykorzystać wszystkie luki, aby przejąć najcenniejsze aktywa firmy, jakimi są obecnie dane. Jak więc pogodzić potrzeby biznesu bez narażania firmy na zagrożenia? Rozwiązaniem jest wprowadzenie platformy Trend Micro Cloud One™ dedykowanej do kompleksowej ochrony środowisk opartych o chmurę.

Cloud One™ to niezwykle wydajne rozwiązanie, które upraszcza procesy bezpieczeństwa w środowiskach chmurowych, dostarczając dopasowane narzędzia z poziomu jednej konsoli dostępowej. W efekcie mechanizmy ochrony odpowiadają aktualnym potrzebom biznesowym i statusowi migracji środowiska IT do chmury. Poszczególne narzędzia są więc uruchamiane wtedy, gdy są potrzebne – bez konieczności wprowadzania obciążających oraz zbędnych zmian w architekturze i procesach.

To holistyczne rozwiązanie powstało dzięki innowacjom, badaniom i pasji, aby umożliwiać klientom Trend Micro migrację do chmury w sposób pewny i bezpieczny.

Kompleksowa ochrona zaprojektowana specjalnie dla chmury

Trend Micro wspiera klientów w transformacji do chmury od ponad dekady. Widzieliśmy wiele wyzwań, przed którymi stało wielu z nich. Wybór podejścia i zakresu środowiska IT, jakie zostanie zmigrowane, nie jest łatwy. Wiele firm rozpoczyna swoją podróż do chmury od scenariusza „shift-and-lift” (bezpośrednie odwzorowanie w chmurze własnego DC), pozostawiając sobie czas na podjęcie decyzji o wyborze, do jakiej technologii chmurowej będą przenoszone aplikacje. Inne organizacje od początku stawiają na nowe platformy typowe dla modelu DevOps – konteneryzacja, serverless.

Każde z tych podejść ma swoje wady i zalety, ale łączy je jeden cel – osiągnięcie optymalizacji operacyjnej. Niezależnie od podjętego kierunku, w drodze do chmury pojawiają się problemy – jak sprostać wymogom regulacyjnym, jak zapewnić spójność strategii rozwojowej z potrzebą zapewnienia najwyższych standardów i poziomu bezpieczeństwa? Regulacja GDPR jest teraz znacznie bardziej wymagająca, a każdego roku pojawiają się kolejne zmiany regulacyjne utrudniające osiągnięcie kompromisu pomiędzy użytecznością a bezpieczeństwem.

Kolejną komplikacją, szczególnie w dużych i złożonych organizacjach, jest znalezienie porozumienia pomiędzy różnymi jednostkami organizacyjnymi, z których każda ma swoje potrzeby i spojrzenie na projekt. Biznes zgłasza koncepcję, a IT ma doprowadzić do przeniesienia tej koncepcji na aplikację spełniając wymogi stawiane przez bezpieczeństwo. Każdy z tych trzech działów chce mieć kontrolę nad chmurą i nie zawsze udaje się znaleźć kompromis i ustalić kto ostatecznie skoordynuje wszystkie działania. Utrata kontroli może bowiem spowodować wzrost nieznanych do tej pory ryzyk, na które firmy nie są w stanie odpowiednio zareagować.

Uwzględniając te wyzwania, powstała platforma Trend Micro Cloud One™ – narzędzie „szyte na miarę”, wszechstronne, pozwalające organizacji skupić się na aktualnych celach.

Odpowiedź na dzisiejsze wyzwania działów bezpieczeństwa

Trend Micro Cloud One™ to platforma skupiająca narzędzia bezpieczeństwa dedykowane twórcom aplikacji chmurowych, zaspokajająca obecne i przyszłe potrzeby w tym zakresie, niezależnie od etapu migracji do infrastruktury chmurowej, na którym znajduje się organizacja. Istotnym elementem tego rozwiązania jest również automatyzacja i kompleksowe zabezpieczenie różnych warstw środowiska z zachowaniem najwyższych standardów.

To, co możemy zauważyć i co zdecydowanie cieszy osoby zawodowo związane z bezpieczeństwem, to wzrost znaczenia bezpieczeństwa w organizacjach, a tym samym zwiększenie nakładów finansowych na rozwiązania zabezpieczające. Jednak coraz większa ilość narzędzi stanowi dla klientów problem z administrowaniem i zarządzaniem. Zdarza się, że każde rozwiązanie to osobna wyspa, a sytuacją optymalną powinno być środowisko tworzące spójny ekosystem bezpieczeństwa – współpracujący, a nie konkurujący ze sobą.

Duża ilość narzędzi, zamiast zwiększać bezpieczeństwo, może doprowadzić do zwiększenia ryzyka. Ekosystem bezpieczeństwa powinien stanowić zbiór zintegrowanych aplikacji, pozwalających na zabezpieczenie aktualnie rozwijanych czy utrzymywanych w organizacji elementów. Dotyczy to np. aplikacji webowej, kontenerów, maszyn wirtualnych itp. Rozwiązanie nie może również wiązać się ze znaczącym wzrostem zaangażowania personelu w obsługę systemów bezpieczeństwa. Przytłoczony obowiązkami zespół pozostawia taki system bez kontroli, a ten przestaje spełniać swoją funkcję.

Cloud One™ pozwala na wdrożenie spójnego poziomu bezpieczeństwa w środowiskach hybrydowych. Dzięki temu natywne usługi chmurowe, jak i środowisko własne organizacji, są chronione za pomocą tych samych narzędzi. Platforma pozwala zapewnić właściwy mechanizm bezpieczeństwa na poziomie sieci, serwerów, aplikacji, środowisk opartych o kontenery czy serverless. Niezależnie od tego, z jakiego dostawcy platformy chmurowej klient korzysta – AWS, Microsoft Azure czy Google Cloud – Cloud One™ pozwala na wdrożenie ochrony do zapewnienia właściwej konfiguracji platformy (np. konfiguracji uprawnień, aplikacji, właściwej utylizacji zasobów) po zabezpieczenie aplikacji.

Uproszczona ochrona infrastruktury chmurowej

Zabezpieczenia nie powinny utrudniać codziennej pracy. Bezpieczeństwo powinno stać się integralnym i niemalże bezobsługowym elementem procesu rozwoju aplikacji. Pozwala to na oszczędność czasu, zapewnia widoczność stanu bezpieczeństwa, oraz dostarcza usprawnienia operacyjne przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności z regulacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Dzięki temu pracownicy mogą zostać skierowani do zadań o wyższym priorytecie.

Każda organizacja potrzebuje innej infrastruktury, narzędzi i usług, aby zrealizować wyznaczone cele biznesowe. Trend Micro dopasowuje się do tych wymagań, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo poprzez integrację wykorzystującą API oraz partnerską współpracę zarówno z dostawcami różnych rozwiązań chmurowych, jak i klasycznej infrastruktury IT. Platforma Trend Micro Cloud One™ wpisuje się w proces CI/CD – Continuous Integration/ Continuous Development. Narzędzia dostępne w platformie Cloud One:

  • Trend Micro Workload Security – aktywna ochrona na poziomie maszyn: wirtualnych, fizycznych, cloud, i kontenerów
  • Trend Micro Cloud One™ – Container Security – skanowanie obrazów kontenerowych wbudowanych w pipeline
  • Trend Micro Cloud One™ – File Storage Security – mechanizmy bezpieczeństwa dla chmurowych repozytoriów danych
  • Trend Micro Cloud One™ – Application Security – system bezpieczeństwa dostarczany w formie kodu, zapewniający bezpieczeństwo dla środowisk serverless, API i aplikacji
  • Trend Micro Cloud One™ – Network Security – IPS pozwalający na ochronę warstwy sieci w chmurze
  • Trend Micro Cloud One™ Conformity – mechanizm bezpieczeństwa, który poprzez integrację na poziomie platformy dostawcy usługi chmurowej pozwala na ocenę poziomu bezpieczeństwa i zgodności z obowiązującymi przepisami.

Ponadto systemy w platformie Cloud One™ wyposażone są w API dające możliwość zaprojektowania współpracy z narzędziami IT wykorzystywanymi w organizacji i automatyzacji operacji bezpieczeństwa, w ślad za zmianami następującymi w infrastrukturze.

Wraz z postępującą cyfryzacją, bezpieczeństwo nabiera coraz większego znaczenia, a Trend Micro sprawia, że integracja zabezpieczeń jest maksymalnie uproszczona. W podróży do chmury jeden kokpit z narzędziami pozwoli działom bezpieczeństwa na łatwiejszą współpracę zarówno z działem rozwoju aplikacji, jak i biznesem. W efekcie zespoły mogą skupić się na szybkiejidentyfikacji ryzyka i eliminowaniu zagrożeń.

O potencjale rozwiązania Trend Micro świadczy także najnowszy raport Gartnera nt. siedmiu zaleceń pod kątem mechanizmów bezpieczeństwa w środowiskach chmurowych, na które Cloud One™ stanowi skuteczną odpowiedź. Platforma zapewnia bowiem najszerszy zautomatyzowany i uproszczony zestaw narzędzi w jednym miejscu. Trend Micro zostało uznane za globalnego lidera w segmencie bezpieczeństwa chmurowych środowisk hybrydowych.

Aby szczegółowo przedstawić nową platformę Cloud One i wyjaśnić jej zalety, przygotowaliśmy serię webinariów dotyczących różnych możliwości jej wykorzystania. Zachęcamy do rejestracji. LINK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.