Dziś Dzień Bezpiecznego Komputera. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych?

Nasze życie i praca są w coraz większym stopniu uzależnione od technologii. Większość z nas nie jest w stanie funkcjonować bez wykorzystania smartfonów, laptopów, tabletów i innych urządzeń, które stale łączą się z siecią. Jednak dzięki temu stajemy się coraz bardziej podatni na ataki ze strony cyberprzestępców. O jakich kluczowych zasadach powinniśmy pamiętać, aby nasze dane pozostały bezpieczne? Z okazji Dnia Bezpiecznego Komputera, przypadającego na 12 października, zróbmy szybki przegląd dostępnych rozwiązań.

Oprogramowanie antywirusowe

Sprawdzony antywirus powinien być pierwszą aplikacją, jaką instalujemy na nowym komputerze czy urządzeniu mobilnym. Od niego zależy, czy złośliwemu oprogramowaniu uda się znaleźć drogę do plików systemu operacyjnego lub innych informacji, np. danych logowania do banku, prywatnych dokumentów itp.

Mocne hasło

Kluczową procedurą bezpieczeństwa, dostępną nieodpłatnie w zasadzie na każdym urządzeniu, jest ustawienie hasła. Od jego poziomu skomplikowania zależy, czy (lub jak szybko) cyberprzestępcy uda się uzyskać dostęp do naszych danych. Należy przy tym pamiętać, że samo ustawienie hasła nie jest zabezpieczeniem kompleksowym, dlatego ważne jest jednoczesne stosowanie innych metod.

Backup

W przypadku ataku ransomware lub utraty urządzenia kopia zapasowa może stanowić jedyny ratunek. Pamiętajmy o częstym backupowaniu danych, po to, by nie stracić najważniejszych plików.

Szyfrowanie

Stanowi jedno z najbardziej skutecznych zabezpieczeń danych. Zastosowanie sprawdzonego, 128-bitowego klucza szyfrującego gwarantuje bardzo wysoki stopień odporności na cyberzagrożenia.

Zabezpieczenie fizyczne

Zastosowanie bardziej „przyziemnych” zabezpieczeń może być nieocenione w ochronie naszej prywatności. Chodzi tu m.in. o zakrycie kamerki w laptopie, po to, by cyberprzestępca nie mógł oglądać rejestrowanego przez nią obrazu. Aby czuć się bezpiecznie, wystarczy mały pasek taśmy samoprzylepnej, a bardziej estetycznym rozwiązaniem są specjalne zaślepki.

Zdrowy rozsądek

Last but not least: zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że wchodzenie na mało wiarygodne strony internetowe lub otwieranie załączników od nieznanych nadawców to najprostszy sposób, by otworzyć cyberprzestępcom drzwi do swojego urządzenia. Dlatego na wszelki wypadek w sieci zawsze warto być podejrzliwym.

Anna Falkowska – Marketing Manager Poland and Eastern Europe w Trend Micro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.