Raport Trend Micro: zespoły ds. cyberbezpieczeństwa z uwagi na liczne alerty ignorują część zagrożeń

Firma Trend Micro Incorporated, opublikowała wyniki nowego badania, które pokazują, że zespoły odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo i obsługujące centra operacji bezpieczeństwa (SOC) są w dużym stresie również po godzinach pracy, a główną przyczyną tego stanu rzeczy jest nadmierne obciążenie alertami. Tym samym badanie firmy Trend Micro uwidacznia problemy wynikające z niedoboru pracowników w centrach operacji bezpieczeństwa.

W ramach badania ankietowano 2303 osoby podejmujące decyzje związane z bezpieczeństwem IT i SOC w firmach z różnych branż, zatrudniających w większości ponad 250 pracowników. Z przeprowadzonej analizy wynika, że praca polegająca na zarządzaniu alertami dotyczącymi zagrożeń wpływa na życie prywatne 70% respondentów. Jednocześnie 51% uważa, że ich zespół jest przytłoczony liczbą zagrożeń, a 55% nie ma pewności co do swoich możliwości określania priorytetów alertów i reagowania na nie. Nie dziwi więc, że zespoły poświęcają aż 27% swojego czasu na obsługę fałszywych alarmów (tzw. false positive).

Potwierdzeniem tych wyników jest niedawne badanie firmy Forrester, które pokazało, że „zespoły ds. bezpieczeństwa mają zdecydowanie za mało pracowników, aby móc reagować na incydenty – i to mimo coraz liczniejszych ataków. Centra operacji bezpieczeństwa (SOC) potrzebują skuteczniejszej metody wykrywania i reagowania, dlatego potrzebują wielowarstwowych rozwiązań typu XDR (cross detection and response), które działają zupełnie inaczej niż inne narzędzia dostępne obecnie na rynku”.

Bardzo liczne alerty sprawiają, że wielu analityków SOC nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zdarzeń. W badaniu respondenci przyznali, że zdarza im się wyłączać powiadomienia o alertach (43% robi to czasami lub często), odchodzić od komputerów (43%), liczą na to, że daną sprawą zajmie się inny członek zespołu (50%) lub całkowicie ignorują pojawiające się powiadomienia (40%).

Aż 74% respondentów zmaga się już z naruszeniem bezpieczeństwa lub spodziewa się takiego naruszenia w ciągu roku, a szacunkowe średnie koszty związane z naruszeniem wynoszą 235 000 USD. Konsekwencje ignorowania zagrożeń i zaniechań pracowników mogą więc być katastrofalne.

Członkowie zespołów SOC odgrywają kluczową rolę na cybernetycznej linii frontu. To oni zarządzają alertami dotyczącymi zagrożeń i reagują na nie, aby chronić swoje firmy przed potencjalnie poważnymi naruszeniami bezpieczeństwa. Badanie pokazuje jednak, że wywierana na nich presja czasem pociąga za sobą ogromne koszty w życiu prywatnym” –powiedział Bharat Mistry, dyrektor ds. technicznych w Trend Micro. „Aby zapobiec wypaleniu zawodowemu najlepszych pracowników, firmy powinny korzystać z bardziej zaawansowanych platform do wykrywania zagrożeń i reagowania na nie, które będą w stanie inteligentnie korelować alerty i ustalać ich priorytety. Nie tylko poprawi to ogólną ochronę, lecz także zwiększy wydajność analityków i poziomy zadowolenia z pracy”.

Odpowiedzią firmy Trend Micro na problemy zespołów SOC jest rozwiązanie Trend Micro Vision One. Gdy alerty są uszeregowane wg priorytetu i skorelowane na podstawie danych z całego środowiska informatycznego, zespoły mogą wykorzystywać swój czas bardziej efektywnie. Mniej alertów i lepsze analizy pomagają im również odzyskać równowagę w życiu zawodowym i zmniejszyć emocjonalne koszty związane z wykonywaną pracą.

Więcej informacji można znaleźć w raporcie ” SECURITY OPERATIONS ON THE BACKFOOT: How poor tooling is taking its toll on security analysts”, który jest dostępny pod linkiem: https://www.trendmicro.com/explore/en_gb_soc-research/00792-v1-en-tmr?_ga=2.158526586.1703590464.1623144177-1640748487.1623144177

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.