Wzrost liczby ataków w pierwszej połowie 2021 r. — Trend Micro blokuje 41 miliardów cyberzagrożeń

Trend Micro Incorporated, globalny lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, poinformował, że w pierwszej połowie 2021 r. zablokował dla klientów 40,9 mld zagrożeń e-mail oraz szkodliwych plików i adresów URL, co stanowi wzrost o 47% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Oprogramowanie ransomware pozostało głównym zagrożeniem w pierwszej połowie roku, ponieważ cyberprzestępcy nadal obierali sobie za cel podmioty o dużej renomie. Współpracując z osobami trzecimi w celu uzyskania dostępu do sieci, wykorzystywali oni zaawansowane narzędzia i techniki o długotrwałym działaniu (Advanced Persistent Threat) do kradzieży i szyfrowania danych ofiar.

Dotkliwie odczuł to sektor bankowy, odnotowując w pierwszej połowie 2021 r. wzrost ataków ransomware. Ten typ ataków był głównym zagrożeniem dla globalnych organizacji w pierwszej połowie 2021 roku, ale nie jedynym. Inne wnioski płynące z raportu Trend Micro:

  • Liczba ataków typu business email compromise (BEC) wzrosła o 4%, prawdopodobnie w wyniku nowych możliwości, jakie stworzyła dla cyberprzestępców pandemia COVID-19.
  • Górnicy kryptowalutowi stali się najczęściej wykrywanym szkodliwym oprogramowaniem, wyprzedzając w ostatnich miesiącach WannaCry i powłoki web shell.
  • W ramach programu Zero Day Initiative wykryto 770 luk w zabezpieczeniach, co oznacza niewielki (2%) spadek w stosunku do 1. poł. 2020 r.
  • Wykryto w sumie 164 szkodliwe aplikacje wykorzystane do dokonania oszustw związanych z COVID-19, z których 54% podszywało się pod TikToka.

„Pierwszym krokiem w kierunku skutecznego ograniczania ryzyka cybernetycznego jest zrozumienie skali, złożoności i specyfiki zagrożeń” — powiedział Jon Clay, wiceprezes ds. analizy zagrożeń w firmie Trend Micro. „Oprócz kompleksowej ochrony przed szybko zmieniającymi się zagrożeniami, takimi jak ransomware, phishing i BEC, którą oferuje Trend Micro, nasze raporty sporządzane dwa razy w roku dostarczają globalnym przedsiębiorstwom i zainteresowanym stronom bezcennych spostrzeżeń, które pomagają im budować bezpieczniejszy połączony świat”.

Ogólne wnioski płynące z raportu podkreślają rosnące zapotrzebowanie na całościowe i skalowalne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego na poziomie całego przedsiębiorstwa. Ponieważ zagrożenia stają się coraz częstsze i bardziej wyrafinowane, zespoły centrów operacji bezpieczeństwa (SOC) przedsiębiorstw będą potrzebować platformy, która może usprawnić i zautomatyzować procesy bezpieczeństwa.

Aby zapoznać się z pełną wersją raportu pt. „Attacks from All Angles: 2021 Midyear Security Roundup”, odwiedź stronę pod adresem https://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/research-and-analysis/threat-reports/roundup/attacks-from-all-angles-2021-midyear-security-roundup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.