Cyberprzestępcy wykorzystują program 500 plus

 

11954616_10153259619357961_2356923645940156276_nNa początku kwietnia ruszył rządowy program Rodzina 500 plus. Od tej pory zainteresowani rodzice mogą otrzymywać 500 zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko (w przypadku rodzin niezamożnych również na pierwsze). Wnioski o przyznanie finansowego wsparcia składa się w formie papierowej w urzędach gmin i miast lub online, wykorzystując jedną z platform rządowych czy też bankowość elektroniczną.

Uwagę cyberprzestępców przykuwa szczególnie ta ostatnia opcja. Jest to dla nich nowe, szerokie pole do działania, ponieważ z programu chce skorzystać wiele rodzin w Polsce, a możliwość złożenia wniosku oferuje już większość banków. Przestępcy próbują wykorzystywać przede wszystkim brak wiedzy jego beneficjentów o nowych technologiach i zagrożeniach czyhających na nich w internecie. Metody są doskonale znane: podrzucają pliki z podejrzaną zawartością, uruchamiają kampanie phishingowe, sugerują podrobione strony rządowe, poprzez które należy składać wnioski.

Największe niebezpieczeństwo związane jest z użyciem bankowości elektronicznej do potwierdzania tożsamości osoby składającej wniosek. Stosując złośliwe oprogramowanie i techniki manipulacji, cyberprzestępcy mogą uzyskiwać dostęp do kont bankowych osób zainteresowanych tą metodą składania wniosku. Ponadto hakerzy próbują wyłudzać pieniądze przy pomocy płatnych smsów, zapisywać ofiary na płatne subskrypcje oraz zbierają informacje o danych osobowych, które później mogą wykorzystać do przeprowadzenia różnego rodzaju ataków.

Na stronach rządowych możemy znaleźć ostrzeżenia przed tego typu działaniami – filmiki oraz informacje dotyczące tego, na co zwrócić uwagę przy składaniu wniosku online. Na koniec marca Związek Banków Polskich, informując o udziale banków w programie 500 plus, podał również najważniejsze procedury bezpieczeństwa, o których należy pamiętać. Informacje te nie są jednak szczegółowe, nie są także w wystarczający sposób eksponowane. Należy mieć na uwadze również brak edukacji szkolnej w zakresie niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z internetu. Wszystko to wpływa na wysoką podatność beneficjentów programu Rodzina 500 plus na manipulację ze strony cyberprzestępców.

 

Autor: Michał Jarski, Regional Sales Director CEE, Trend Micro

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.