Smart TV z systemem Android podatny na zagrożenia typu backdoor

10425354_960252820655096_2962965547081084512_nJednym z przykładów zastosowania Internetu rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) w praktyce są inteligentne telewizory. Nie są to już proste urządzenia, których funkcją jest tylko wyświetlanie obrazu – dziś wiele z nich może swobodnie obsługiwać aplikacje zaprojektowane dla systemu Android. Mimo że nowe funkcjonalności są przydatne dla wielu użytkowników, wpływają jednak negatywnie na poziom bezpieczeństwa otaczających nas urządzeń.


Szczególnie przydatne z punktu widzenia telewidzów mogą okazać się aplikacje, umożliwiające oglądanie programów z najdalszych zakątków świata, do których nie mieliby normalnie dostępu. Jednakże korzystanie z niektórych z nich wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ są one zainfekowane backdoorem wykorzystującym starą lukę w zabezpieczeniach (CVE-2014-7911) systemów Android sprzed wersji Lollipop 5.0 (od Cupcake 1.5 do Kitkat 4.4W.2). Takie złośliwe aplikacje identyfikujemy jako ANDROIDOS_ROOTSTV.A.

Chcielibyśmy podkreślić, że większość dostępnych obecnie na rynku telewizorów smart pracuje właśnie na starszych wersjach systemu Android, a w związku z tym jest narażona na wspomniane ataki. Chodzi o urządzenia znajdujące się w ofercie zarówno mniej znanych producentów, jak Changhong, Konka, Mi, ale także tak poważnych graczy rynku telewizyjnego jak Philips, Panasonic i Sharp. Inne urządzenia pracujące na systemie Android są również zagrożone – wspomniane aplikacje instalowane są właśnie w telewizorach smart lub urządzeniach typu smart box dołączanych do starszych TV.

Poniżej przedstawiamy adresy stron rozprzestrzeniających złośliwe aplikacje. Znajdują się one pod nazwą H.TV i są odwiedzane przede wszystkim przez mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Kanady.

tab1

1

Grafika 1: Zrzut ekranu ze stron infekujących telewizory smart złośliwym oprogramowaniem

2

Grafika 2: Zrzut ekranu ze strony infekującej telewizory smart złośliwym oprogramowaniem

Poza wymienionymi stronami, złośliwe oprogramowanie jest rozprzestrzeniane również z następujących serwerów:

Tab2

Jak dochodzi do ataku?
W jaki sposób dochodzi do rozprzestrzenienia zagrożenia? Najpierw przestępcy wabią użytkowników telewizorów smart na wymienione strony, z których następnie pobierane są aplikacje zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Po instalacji dochodzi do wykorzystania luki systemowej przy pomocy dobrze znanych technik, takich jak heap spray lub return-oriented programming, dzięki czemu przestępcy uzyskują szerokie uprawnienia, umożliwiające im dokonywać zmian w systemie.

3

Grafika 3: Złośliwa aplikacja wykorzystuje lukę w systemie

4

Grafika 4: Złośliwa aplikacja dokonuje zmian w systemie

Po uzyskaniu uprawnień przestępcy instalują inne złośliwe aplikacje. Z naszych analiz wynika, że przeprowadzają oni także zdalne aktualizacje i przesyłają kolejne powiązane, złośliwe  aplikacje do systemów operacyjnych telewizorów.

5

Grafika 5: Aplikacja dokonuje ukrytej instalacji innego złośliwego oprogramowania

6

Grafika 6: Złośliwa aplikacja dokonuje zdalnej aktualizacji

Aplikacje te są jednak pobierane wyłącznie z adresów HTTP, a nie HTTPS. Oznacza to, że osoba przeprowadzająca drugi atak (man-in-the-middle) mogłaby przechwycić i podmienić oprogramowanie przesyłane podczas pierwszego ataku.

Jak chronić telewizor smart?
Rozwiązanie Trend Micro™ Mobile Security potrafi wykryć opisane zagrożenie. Choć większość mobilnych urządzeń z systemem Android można łatwo zaktualizować do nowszej wersji, aktualizacja systemu w telewizorze smart może okazać się wyzwaniem dla wielu użytkowników z powodu ograniczeń sprzętowych. W rezultacie większość telewizorów na rynku posiada stare, podatne na atak wersje oprogramowania systemowego. Wobec tego zalecamy instalację oprogramowania zabezpieczającego i unikanie pobierania oraz instalacji aplikacji ze stron prowadzonych przez firmy trzecie.

Autor: Michał Jarski, Regional Sales Director CEE, Trend Micro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.